5S NEDİR VE ADIMLARI NELERDİR?

5S Nedir?

5S bir iş yerinde bulunan ihtiyaç duyulmayan malzemelerin kaldırılması, şirket verimliliğini maksimum seviyeye yükseltmek, oluşmuş olan ve oluşabilecek sorunları daha kolay ve hızlı bir şekilde tanımlayabilmek, tutarlılığı sağlayabilmek ve firmanın sürdürülebilir bir organizasyona sahip olabilmesi için kullanılan bir tekniktir.

 

5S Bileşenleri Nelerdir?

5S tekniği 5 ayrı bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler;

·        Seiri  = Ayıklama

·        Seiton = Düzenleme

·        Seiso = Temizleme

·        Seiketsu = Satandartlaştırma

·        Shitsuke = Disiplin 

 

·       Ayıklama

İş yerimizde çalışmamız için gerekli ve gereksiz olan malzemelerin ayrıştırılmasıdır. Malzemeleri birbirinden doğru şekilde ayrıştırmalı ardından gereksiz olanlardan kurtulup ve gerekli olanları kullanım sıklığına göre yerleştirilmelidir.

·       Düzenleme

İş yerinde bize lazım olabilecek malzemeleri kullanım sıklığına göre düzenlenmesi işlemidir.

·       Temizleme

Çalışma ortamımızı güzelce süpürmek, malzemelerimizi temiz tutmak ve istenmeyen her türlü nesneyi çalışma ortamından uzak tutulması işlemdir.

·       Standartlaştırma

İlk 3 S ile kat ettiğimiz yolun sürekliliğinin sağlanması işlemidir. Gelinen noktayı standartlaştırmalı ve geri dönüşe imkan tanımalıyız.

·       Disiplin

Tüm adımlar takip edilerek sağlanmış olan doğru işin kalıcı bir alışkanlık haline gelmesi sağlanmalıdır. Elde edilecek disiplin ile belirlenmiş olan prosedürlerin uyum içerisinde devamlı olarak çalışması sağlanmalıdır.

5S Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

  • İsrafların Azaltılması (Maliyetlerin azalması, Kapasitenin Artması)
  • İş Kazalarında Azalma (Arttırılmış İş Güvenliği)
  • Arızalarda Azalma (Daha İyi Bakım)
  • Fire ve Hatalarda Azalma (Daha Yüksek Kalite)
  • Setup Sürelerinde Azalma (Daha Fazla Ürün Çeşitliliği)
  • Gecikmelerde Azalma (Teslimat Performans Artışı)
  • Şikayetlerde Azalma (Müşteri Memnuniyeti)
  • Sıfır Kırmızı Etiket (Müşterilerin memnun olduğu, çalışanların daha fazla saygı ve güven duyduğu sürekli büyüyen bir işletme)

Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve ziyaretçi analizi için kullandığımız çerezler ve bunları nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Gizlilik Tercihleri'ne tıklayınız.